Hamas geçici hükümete itiraz etti

  • Ana Sayfa
  • Hamas geçici hükümete itiraz etti
Hamas geçici hükümete itiraz etti
Gazze Şeridi'nde fiili yönetimi elinde bulunduran Hamas hareketi, Abbas'ın yeni hükümeti kurmak için yeniden Selam Feyyad'a görev vermesine itiraz etti.Abone ol

Gazze Şeridi'nde fiili yönetimi elinde bulunduran Hamas hareketi, Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın, seçimlere kadar görev yapacak yeni hükümeti kurmak için yeniden Selam Feyyad'a görev vermesinin, El Fetih ile Hamas arasında yürütülen tüm diyalog ve birlik görüşmelerinin sonu olacağı uyarısında bulundu.

Hamas sözcüsü İsmail Rıdvan, "Haberler doğruysa, ulusal birl toptan gelinlik iği sağlamak için gösterilen tüm çabaları sabote edecektir" dedi. Böyle bir hükümetin, parlamentodan güvenoyu almadığı için yasadışı olacağını söyleyen Rıdvan, "Meşruiyetin Batılı ülkelerden veya uluslararası toplumdan değil, Filistin halkından geldiğini hatırlatırız" diye konuştu.

Filistinli çeşitli kaynaklar, Abbas'ın 14 Nisanda yeni hükümeti kurma görevini yeniden Feyyad'a vereceğini iddia etmişti.

Filistin Kurtuluş Örgütü Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Yaser Abdrabbo ise bu haberleri yalanladı. Abdrabbo, bu haberlerin gerçeğe dayanmadığını, böyle bir konunun ne gündeme geldiğini, ne de tartışıldığını, mevcut hükümetin, Abbas istifasını kabul edene kadar görevinin başında kalacağını vurguladı.

Abbas'ın danışmanlarından Nimir Hammad da Abbas'ın böyle bir niyeti olmadığını, Abbas için en önemli meselenin ulusal diyalogun başarıya ulaşması ve ulusal birlik hükümetinin kurulması olduğunu belirtti. Hammad, alternatifler üzerinde spekülasyon yapılması için çok erken olduğunu ifade etti.

Selam Feyyad, Mısır'ın arabuluculuğunda Kahire'de, başta Hamas ve El Fetih olmak üzere Filistinli gruplar arasında uzlaşmaya varıldığının açıklanmasından sonra ulusal birlik hükümetine yol açmak amacıyla bir ay önce Abbas'a istifasını vermişti. Hükümetin, yenisi kurulana kadar görev başında kalacağı duyurulmuştu.

Öte yandan Hamas sözcüsü Rıdvan, ikinci kez ara verilen birlik görüşmelerinin 26 Nisanda yeniden başlayacağını söyledi.

Rıdvan'ın açıklaması, Kahire'deki görüşmelerden dönen üst düzey bir Hamas liderinin, "görüşmelerin kesinlikle ertelendiği" yolundaki sözlerinden yaklaşık bir hafta sonra geldi.Kategori : DÜNYA