Sanayide toparlanma işaretleri

Sanayide toparlanma işaretleri
Krizin etkisiyle aylık bazda Ekim'den beri düşüşte olan kapasite kullanım oranı ilk kez toparlanma eğilimine girdi.Abone ol

Sanayi üretiminin öncü göstergesi kapasite kullanım oranı Mart'ta yüzde 64.7 oldu. Yıllık bazda düşüş sürse de önceki aya göre toparlanma görüldü.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, imalat sanayiinde yunanistan turist kapasite kullanım oranı Mart'ta 16.5 puan azalışla yüzde 64.7 olarak gerçekleşti. Kapasite kullanımı Şubat'ta yüzde 63.3'le tarihteki en düşük düzeye inmişti.

Kapasite kullanım oranı krizin etkisini gösterdiği Ekim ayından bu yana düşüş gösteriyordu. Eylül ayında yüzde 79.8 olan kapasite kullanımı Ekim’de yüzde 76.7, Kasım’da yüzde 72.9, Aralık’ta yüzde 64.7, Ocak'ta yüzde 63.8 olmuştu.

Kapasite kullanım oranı krizin etkisini gösterdiği Ekim ayından bu yana düşüş gösteriyor. Eylül ayında yüzde 79.8 olan kapasite kullanımı Ekim’de yüzde 76.7, Kasım’da yüzde 72.9, Aralık’ta yüzde 64.7, Ocak ve Şubat'ta yüzde 63.8 olarak gerçekleşmişti.

İşyerlerinin, tam kapasite ile çalışmamasının nedenleri arasında iç pazarda talep yetersizliği yüzde 52.7 ile ilk sırada yer aldı. Dış pazarda talep yetersizliği de yüzde 29.5 oranında etkili oldu.

İşyerlerinde üretim miktarı bir önceki aya göre yüzde 3.5, satış miktarı da yüzde 11.1 artış kaydetti. Nisan ayında da üretim miktarının yüzde 4.2 artmasını bekleniyor.Kategori : GÜNCEL