Eski DEPliler idam edilmeliydi!

Eski DEPliler idam edilmeliydi!
1991 yılında yaşananlar hala sıcaklığını koruyor. Dönemin DGM savcısı Demiral eski DEP'lilere öfkesi dinmedi.Abone ol

6 Kasım 1991'de TBMM tarihine "Polis ablukasına alınan Meclis" diye geçen 36 saat, Türkiye'nin 18 yılına mal oldu. Dönemin DGM Başsavcısı Nusret Demiral, o sıcak saatlerle ilgili Sabah'tan Nur Batur'a çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Demiral görüşünde bir adım geri gitmedi. Hatta devletin zaafiyet gösterdiğini, gücünü göstermesi açısından eski DEP'lilerin o zaman idam edilmesi gerektiğini ısrarla savunuyor.

KÜRT BİR TÜRK BOYU

Hayır yok. Kürt bir Türk boyu. Araştırmalar böyle. Kürtçe de Türkiye'de, dünyada yok. Dil denmez. Lehçe denir. Türkmen, Çerkez, Laz hepsi Türk boyları. Türkiye'nin büyük devlet olmasını hiçbir yapay zeka yabancı devlet istemiyor. Lozan Antlaşması imzalandıktan sonra İngiliz, İnönü'nün koluna giriyor. "Genç general seni kutlarım. Her şeyi istediniz biz de verdik. Hepsini geri alacağız" diyor.

LİSAN BAŞKA MİLLET BAŞKA

Onlar millet olarak asıl. Kürt bir millet değil, bir toplum olarak asıl ve gerçek. Orada yaşayan insan kendini Kürt sanıyor. Kabul etmiş. Kimse bir şey demiyor. Pomak da "Lisanım var" diyebilir. Lisanı bir toplumu millet yapmaz. Tarih milleti lanse eder.

KÜRTLERİN TARİHİ YOK

Tabii yok. Millet olarak lanse ettiler. Lozan'da önümüze sürdüler. Kürdistan bir semt ismi. Rahatsız olmamak lazım. Ama pay da çıkarmamak lazım. "Lazistan" diyor adam ama aynı zamanda "Türk'üm" diyor.

ADAYLIKLARI PKK TESPİT ETTİ

Zaten PKK hakkında soruşturma yapıyorduk. Örgütün silahlı, idari ve siyasi kanadı var. Siyasi kanat olarak çalıştırılacaklar 91'de "Meclise girelim. Kendimizi açıklayalım" dediler. Adaylıklarını dahi PKK tespit etti. Seçilinceye kadarki konuşmaları teybe, videoya alındı. "Kürtçe yemin edeceğiz" dediler.

MECLİS'E POLİS KUŞATMASI VAR MIYDI?

Hayır, polis dışardan bir taarruz için beklemiştir. İçerdeki hadise için değil. Bilinçsiz düşünce. Polis korumak için ablukaya alır. Meclise baskı yapmak için almaz. Yanlış işte. Yargı ve devleti koruma ortamında değerlendirilseydi yanlış takdimler ortaya çıkmazdı. Meclis'e baskı yapmadım. Sadece istemde bulundum.

İDDİALARIMIZ ÖNEMLİYDİ

Olacak tabii. İddialarımız çok önemliydi. 'Meclis kapısından aldı' diye kıyamet koptu. Belki evlerine gidemezlerdi. Hayatları tehlikede olabilirdi belki.

ZANA İNKAR ETTİ TEYBİ DİNLETTİK SUSTU

Çok kere adam heyecanla başını kapıya vurur. Beyin kanamasından ölenleri bilirim. Bir tedbir. Zorlama değil. Ve rahmetlinin suçu ağırdı. PKK'yı besledi. Sorguda her şeyi hazırlamıştık. Mesela Leyla Zana "Öcalan ile hiç konuşmadım" dedi. Teybi dinlettik. Bitti.

İDAM EDİLMELERİ GEREKİYORDU

Biz devleti bu kişilerin tehlike içine çektiğini tespit ettik. İdam istedik. İdam cezası verilmiş olsaydı devlet gücünü gösterecekti. Devletin gücü çok sathi kaldı. Mahkemenin tayin edeceği kişiler. Hepsi için bir şey söyleyemem. Binlerce insanımız şehit edilmişti. Devlet daima gücünü gösterecekti.Kategori : GÜNCEL