Karlar eridi baraj kapakları açıldı

  • Ana Sayfa
  • Karlar eridi baraj kapakları açıldı
Karlar eridi baraj kapakları açıldı
Kar erimesi ve yağmur yağışları barajları doldu taşırdı. Marmara bölgesindeki barajlardan su bırakılıyorAbone ol

Karların erimesi ve yağışların sürmesi nedeniyle Bursa, Yalova, Kocaeli ve Balıkesir'de doluluk oranı yüzde 100'ü bulan barajlardan su tahliyesinin sürdüğü, Uludağ'daki karın yaz boyu barajları besleyeceği bildirildi.

DSİ 1. Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, bu yıl delaware seo kar ve yağmur, geçen yıllarda sıkıntıların yaşandığı barajları doldurdu.

Mevsim normallerinin üzerinde yağış aldığı belirtilen Marmara Bölgesi'nde bulunan barajlar, karların erimesi ve halen aralıklarla yağmur şeklinde yağışların sürmesi nedeniyle yüksek doluluk oranlarını koruyor ve kapakları açık tutuluyor.

Bursa'daki Doğancı Barajı'nda doluluk oranının yüzde 80'de tutulduğunu belirten yetkililer, besleyen kaynaklardan halen su geldiğini, bu yüzden saniyede 18 metreküp su tahliye edildiğini bildirdi.

Nilüfer Barajı'nda doluluğun uzun süredir yüzde 100 olduğunu belirten yetkililer, ''Yalova'daki Gökçe Barajı da yüzde 100 dolukta. Bu barajdan saniyede 4.8 metreküp su bırakılıyor. Kocaeli'ndeki Kirazdere Barajı'nda haftalardır doluluk oranı yüzde 88 civarında. Buradan saniyede 4.23 metreküp su tahliye ediliyor'' dedi.

Bu yıl su tutulmaya başlanan Balıkesir'deki Manyas Barajı'nda ise doluluğun yüzde 70'in üzerinde olduğunu ifade eden yetkililer, gelen suya göre dönem dönem bu barajdan da su tahliye edildiğini söyledi.

Uludağ'daki karın yaz boyunca barajları ve havzayı besleyeceğini ifade eden yetkililer, bu yıl için su konusunda sıkıntı yaşanmayacağını kaydetti.Kategori : GÜNCEL