Barajlarda yağmur bereketi

Barajlarda yağmur bereketi
İstanbul ve Ankara'da son günlerde etkili olan yağışlı hava barajlara yaradı. Son yağmurlarla dolan barajlardan su tahliyesi yapılmaya başlandı Abone ol

İstanbul ve Ankara'da son günlerde etkili olan yağışlı hava barajlara yaradı. Son yağmurlarla dolan barajlardan su tahliyesi yapılmaya başlandı Ankara’nın içme suyu ihtiyacını karşılayan barajların çoğunun bulunduğu Kızılcahamam ilçesinde yağmur bereketi yaşanıyor.

Son yağmurlarla tamamen dolan Akyar Barajı’ndan su tahliyesine başlandığı, Eğrekkaya Barajı’nın da 10-15 gün içerisinde dolmasının beklendiği bildirildi.
Kızılcahamam Kaymakamı Bilal Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kapasitesi 56 milyon metreküp o Metın2 emek pvp lan Akyar Barajı’nın tamamen dolduğunu belirterek, "Fazla suyun bir kısmı Eğrekkaya Barajı’na naklediliyor. Ancak gelen su nakledilen sudan fazla olduğu için bir miktar su da Akyar Barajı’nın kapakları açılarak tahliye ediliyor" dedi.

Şu an gelen su miktarına bakıldığında, Eğrekkaya Barajı’nın 10-15 gün içinde tamamen dolacağını kaydeden Çelik, "Son 30 yılın en yağışlı, verimli, bereketli yılını yaşıyoruz. Bu da bizi mutlu ediyor. Yağışlar yer altı sularında da artış sağlayacak. Ankara’nın içme suyu deposu olan Kızılcahamam barajlarındaki artışlar başkentlilerin yüzünü güldürecek" diye konuştu.

Kaymakam Çelik, Kurtboğazı Barajı’nın ise henüz tam olarak dolmadığını belirtti.

İSTANBUL’UN BARAJLARI DOLDU TAŞIYOR

İstanbul’a su sağlayan 10 barajdan 7’si yüzde 100 doluluk oranına ulaşılınca, baraj kapakları zaman zaman açılarak fazla su denize deşarj ediliyor.

AA muhabirinin İSKİ verilerinden derlediği bilgiye göre, İstanbul’da son aylarda artan yağmurlar kente su sağlayan barajlardaki su miktarını arttırdı.

Yılın ilk 4 ayında yağmurların etkisiyle barajlarda 430 milyon 378 bin 342 metreküp su birikti. Geçen yılın tamamında ise yağmurlarla barajlara 605 milyon 815 bin 666 metreküp su sağlanmıştı. İstanbul’daki barajlara en çok 2001 yılında yağan yağmurlar su oluşturmuştu. 2001 yılında barajlarda 1 milyar 126 milyon 572 bin 652 metreküp su birikmişti.

Kente su sağlayan ve 868 milyon 674 bin metreküp su biriktirme hacmine sahip olan tüm barajların ortalama su miktarı bugün itibariyle 844 milyon 984 bin metreküpe, doluluk oranı da yüzde 97.95’ya ulaştı.

Geçen yılın aynı döneminde barajların doluluk oranı yüzde 43.12, yıllık ortalama ise yüzde 43.71 olarak tespit edildi.

Ömerli, Papuçdere, Alibey, Kazandere, Elmalı, Darlık, Istrancalar barajları yüzde 100 dolarken, Sazlıdere yüzde 88.93, Büyükçekmece yüzde 91.62 ve Terkos’un doluluk oranı yüzde 99.02 olarak belirlendi.

İSKİ, yüzde 100 dolan 7 barajın kapaklarını zaman zaman açarak, fazla suyu denize akıtıyor.Kategori : GÜNCEL