Av yasağına 15 gün erteleme

Av yasağına 15 gün erteleme
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, balıkçıların talebi üzerine avlanma yasağını 15 gün erteledi. Denizlerde avlanma yasağı, 1 Mayıs’ta başlayacak, 31 Ağustos’ta sona erecek. Abone ol

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, balıkçıların talebi üzerine avlanma yasağını 15 gün erteledi. Erteleme ile balıkçılara 15 gün daha avlanma imkanı sağlanırken, bunun tüketici açısından balık fiyatlarını düşüreceği belirtiliyor.

Bakanlık Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ’de değişiklik yaparak, trol avcılığına açık karasularda dip trolü ile, tüm denizlerde ise gırgır ağları ile su ürünleri avcılığı yasağının başlama süresini bu yıl için 15 Nisan yerine 1 Mayıs’a erteledi.

Tebliğ değişikliği Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanırken, bunun balıkçıların talebi doğru yazilim uzmani olmak ltusunda gerçekleştiği öğrenildi. İstanbul Deniz Mahsulleri Derneği Başkanı Ahmet Menekşe, yasağın başlama süresinin 15 gün ertelenmesini bütün balıkçıların talep ettiğini, bunun denizdeki balık varlığını olumsuz etkilemeyeceğini söyledi.

“SEKTÖRE CAN SUYU”

Menekşe, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, bu yıl, son 1,5-2 aydır Ege, Akdeniz ve Karadenizde yaşanan şiddetli fırtınalar nedeniyle doğru dürüst avlanma yapılamadığını ve balıkçıların mağdur olduğunu söyledi. Avlanmanın önceki yıla göre daha düşük düzeyde kaldığını, ayrıca, ekonomik kriz nedeniyle balık satışında da sorun yaşandığını anlatan Menekşe, şöyle devam etti:

“Balıkçı, hem avlanamadığı hem de satışlar düştüğü için bu sezonu iyi geçirmedi. Bunun üzerine, bakanlıktan avlanma yasağı süresinin ertelenmesini talep ettik. Önceki yıllarda da avlanma yasağı 1 Mayıs’ta veya 15 Mayıs’ta başlıyordu. Bakanlık geçen yıl çıkardığı sirküler ile bu süreyi 15 Nisan’a çekti. Buna itiraz edilmişti. Ancak, bu yıl özellikle denizlerde yaşanan fırtına ve ekonomik krizin etkisiyle avlanma yasağının başlama süresi 15 gün ertelendi. Bu yıl zaten doğru dürüst avlanamadık, bir de yasak başlasaydı, 300-400 teknede çalışan 10 bin kişi yasağın uygulandığı 4 ayı nasıl çıkarırdı? Süre uzatımı, sektöre bir can suyu olacak. Balık varlığını olumsuz etkilemeyecek.” Şu anda Çanakkale bölgesinde “kocabaş”, Ege ve Akdeniz’de de “tombik” balığının avlanabildiğini kaydeden Menekşe, av süresinin uzatılmasının tüketici açısından balık fiyatlarının düşmesini sağlayacağını, tüketicinin ucuz balık yemeye devam edeceğini söyledi.
Menekşe, av süresinin uzatılması konusunu milletvekilleri aracılığıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a da ilettiklerini belirtti. Dernek İkinci Başkanı Abdullah Denizer de av yasağının 1 Mayıs’ta başlamasının bilimsel gerçeklere daha uygun olduğunu söyledi. 1 Mayıs’a kadar sürecek avlanma sırasında havaların iyi gitmesi halinde balıkçıların iyi bir av yapacağını bunun da fiyatları düşüreceğini anlatan Denizer, bu yıl hamsi avında uygulanan kotanın sektörü olumlu etkilemekle birlikte, gelecek yıl bu etkinin daha iyi görülmesini beklediklerini kaydetti. Denizer, hamsi sezonunun iyi geçmesi için balıkların Gürcistan’da avlanmasının önlenmesi gerektiğine işaret etti.
Denizlerde avlanma yasağı, 1 Mayıs’ta başlayacak, 31 Ağustos’ta sona erecek.Kategori : GÜNCEL