DTP askerliğin değişmesini istiyor

  • Ana Sayfa
  • DTP askerliğin değişmesini istiyor
DTP askerliğin değişmesini istiyor
DTP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, yoklama kaçaklarının yakalanmasının adli makamların denetimi altına alınması için kanun teklifi verdi.Abone ol

DTP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, yoklama kaçaklarının yakalanmasının adli makamların denetimi altın avukat reklam a alınması için kanun teklifi verdi.

Tuncel'in, TBMM Başkanlığına sunduğu ''Askerlik Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi''nin gerekçesinde; askerlik yaşına gelmiş ve yoklama kaçağı durumundaki erkeklerin herhangi bir adli makamın denetimi olmaksızın yakalandığı belirtildi.

Gerekçede, yakalama ve gözaltını gerektirir bir durum olup olmadığı kararının, idari birim olan askerlik şubesi ya da Milli Savunma Bakanlığı değil, adli makamlarca verilmesi gerektiği kaydedildi.

Söz konusu teklifle, yoklama kaçağı olarak kabul edilen askerlik yükümlüsünün, ancak ilgili hakim tarafından düzenlenen yakalama emriyle, askerlik şubelerine götürülmelerinin zorunlu kılınacağı, kişinin, güvenlik ve dolaşım hakkından mahrum edilmemiş olacağı belirtildi.Kategori : GÜNCEL