Muhtarlık babadan oğula geçiyor

  • Ana Sayfa
  • Muhtarlık babadan oğula geçiyor
Muhtarlık babadan oğula geçiyor
Bu köyde muhtarlık babadan oğula geçiyor. İnanmayacaksınız ama gerçek bu... Abone ol

Van'ın Özalp ilçesi Molla Hasan köyünde 51 yıldır muhtarlık yapan 85 yaşındaki Tatar Tayyan, kendine babasından geçen muhtarlık mührünü, seçimler sonucunda oğluna devir etti.

Yaklaşık 60 yıllık tarihi boyunca 2 muhtarla yönetilen Molla Hasan köyünün 3 muhtarı da aynı aileden seçildi.

51 yıl önce babasından muhtarlığa devir alan Tatar Tayyan (85), muhtarlığı 29 Mart seçimlerinde oğlu Turan Tayyan'a devir etti.

Molla Hasan köyünde 51 yıldır muhtar virginia seo lık yapan Tatar Tayyan muhtarlıkta iyi hizmetler yapınca, her seçimde karşısına çıkan aday kaybetti.

Muhtarlığa ilk başladığı yıllardan itibaren köyü için elinden geleni yapan muhtar Tatar Tayyan, köyüne okul yaptırmakta zorlanınca, okul yapılması için kendine ait araziyi Milli Eğitim Bakanlığına bağışladı.

Tatar Tayyan, okulun yapımına maddi katkı da sağlayınca Milli Eğitim Bakanlığı okulun adını Tatar Tayyan İlköğretim okulu koydu.

Bununla de yetinmeyen Tayyan, köye sağlık ocağı yapılması için de kendi arazisini bağışlayarak, sağlık ocağı yapımına da katkıda bulundu.

MÜHÜRÜ OĞLUNA VERDİ

29 Mart seçimlerinde de halkın kendisini seçmek istemesi üzerine yorulduğunu belirten Tatar Tayyan köy halkına kendi oğlunu işaret etti.

Seçimlerde muhtarlık için 2 adayın yarıştığı köyde, Tatar Tayyar'ın oğlu Turan Tayyar, 340 seçmenden 210'unun oyunu alarak muhtar seçildi.

Tatar Tayyan, muhtarlık binasında mühürü oğlu Turan Tayyar'a teslim ederken, ''Kendisini takip edeceğim, hizmetlerini denetleyeceğim, ben nasıl çalıştıysam o da öyle çalışacak'' dedi.

Köy halkına hizmette yine oğluna yardım edeceğini belirten Tayyan, 51 yılın çok çabuk geçtiğini, yorgun olmasa muhtarlığı bırakmayacağını ifade etti.

KIRMIZI HALILI MUHTARLIK-

Tatar Tayyar'ın misafirlerini ağırlamak için yaptırdığı köy odasını da çok önemsiyor. Köy odasının girişine kırmızı protokol yolluğu seren Tatar Tayyar, misafirlerini bu kırmızı yollukta karşılayarak, içeri girinceye kadar kendilerine eşlik ediyor.

Herkesin bu kırmızı yolluğu sevdiğini söyleyen Tayyar, misafirlerini bakanlar gibi karşıladığını belirtiyor.Kategori : POLİTİKA