Obamanın sır olan hediyesi

Obamanın sır olan hediyesi
Obama'nın TBMM Genel Kurul'una korumalarıyla değil, tek bir adamıyla girmesi kararlaştırıldı... Ziyareten ayrıntılar...Abone olZÜBEYİR KINDIRA
İNTERNETHABER-ÖZEL

ANKARA - ABD Başkanı Obama'nın TBMM Genel Kurul'una CIA ajanı korumalarıyla topluca gireceğine ilişkin bilgiler doğrulanmadı. Ajanların Genel Kurul kapısında bekleyeceği, yalnızca tek bir koruma müdürü ya da emir subayı olarak bilinen kişinin Obama ile birlikte Genel Kurul salonuna gireceği bildirildi.

TBMM yetkilileri hiç bir korumanın Genel Kurul salonuna girmemesi y inşaat firması seo önünde istekte bulundu. ABD tarafı ise tüm korumaların salon dışında kalabileceğini ancak en azından baş korumanın Başkan Obama ile birlikte salona girmesi talebinde bulundular. Buna gerekçe olarak da, dil konusu, konuşma sırasında ortaya çıkabilecek özel bir duruma karşı Obama'yı anında anlayabilecek ve yardımcı olabilecek bir adamının yakınında bulunması gerektiği gerekçe gösterildi. TBMM Başkanlığı tek bir koruma isteğini kabul etti.

Obama, TBMM başkanı ile birlikte salona girerken tüm korumaları salon girişinde kuliste bekleyecek ancak baş koruması kendisine eşlik edebilecek. Öte yandan TBMM koruma müdürü dahil hiç bir Türk koruma ya da güvenlik görevlisi salona giremeyecek.

ARMAĞANLAR GİZLENİYOR

TBMM Başkanı Toptan'ın makam odasında gerçekleşecek ilk ziyaret sırasında Köksal Toptan'ın Obama'ya özel bir armağan vereceği de öğrenildi. Obama'nın da TBMM Başkanına bir armağan hazırladığı bildirildi. Armağanların ne olduğu protokol düzeyinde karşılıklı olarak konuşuldu ve netleştirildi. Ancak bu armağanların neler olduğu sır gibi saklanıyor.

TOPTAN BİZZAT DÜZELTMİŞ

Obama'nın, siyasi parti liderleri ile toplu görüşmesinin tek tek görüşmeye çevrilmesinde TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın bizzat devreye girmesinin etkili olduğu da öğrenildi. toplu görüşme yapılması konusunda ABD'lilerin ısrarına karşılık, muhalefet liderlerinden tepki gelmişti. Bunun üzerine TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın Dışişleri Bakanlığı nezdinden bizzat devreye girerek, "Bunu kabul edemeyiz, tek tek görüşme olmalı" diye tavrını net bir şekilde ortaya koyduğu; heyetler arası görüşmede ABD büyükelçiliğinin Toptan'ın bu isteğini geri çevirmediği belirlendi.Kategori : GÜNCEL