8 gün boyunca pedal çevirecekler

  • Ana Sayfa
  • 8 gün boyunca pedal çevirecekler
8 gün boyunca pedal çevirecekler
45. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu 12 Nisan Pazar günü İstanbul'dan başlayacak ve 19 Nisan Pazar günü Antalya'da sona erecek.Abone ol

Bisiklet Federasyonu tarafından bu yıl 45'incisi düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Turu, 23 ülkeden toplam 160 sporcunun mücadelesine sahne olacak.

Organizasyona yapılan yatırımın artmasının ardından son yıllarda büyük ilgi çeken 45. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, 12 Nisan Pazar günü İstanbul'dan başlayacak ve 8 zorlu etap sonrasında 19 Nisan Pazar günü Alanya'da sona erecek.

Dünya Bisiklet Birliği (UCİ) tarafından kategorisi dekorasyon geçen yıl 2.1'e yükseltilen turda, 23 ülkeden 18 profesyonel takım ile Almanya ve Türkiye Milli Takımları mücadele verecek. Toplam 160 bisikletçi, 8 gün boyunca bin 212 kilometre pedal çevirecek.

İstanbul Sultanahmet Meydanı'nda, 'İstanbul-İstanbul' etabıyla başlayacak tur, takımların İzmir'e hava yolu ile transferinden sonra 13 Nisandan itibaren 'İzmir-Kuşadası', 'Kuşadası-Bodrum', 'Bodrum-Marmaris', 'Marmaris-Fethiye', 'Fethiye-Finike', 'Finike-Antalya' ve 'Antalya-Alanya' etaplarıyla son bulacak.

EUROSPORT HER GÜN 2 SAAT CANLI YAYIN YAPACAK

Geçen yıl 106 ülkeden izlenebilen 45. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, bu yıl yapılan girişimlerin ardından 123 ülkede sporseverlerle buluşacak.

TRT'nin naklen yayımlayacağı tur, Bisiklet Federasyonu'nun Eurosport İnternational televizyonuyla yaptığı anlaşmanın ardından Eurosport kanalında da her gün 2 saat canlı yayın yapılacak.

Şu ana kadar dünyada sayıları 44'ü bulan 2.1 seviyesindeki turlardan hiçbirini yayımlamayan Eurosport, ilk kez Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nu ekrana taşıyacak.

Bu arada çekimler için 2 helikopter, 1 uçak ve 4 motosiklet kullanılacak.

MÜFTÜOĞLU: ''TANITIM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ''

Federasyon başkanı Emin Müftüoğlu, turun Türkiye'nin tanıtımına büyük katkı sağlayacağını söyledi.

Dünya çapında bir organizasyon olarak planladıkları turu, Fransa Bisiklet Turu ile yarışır hale getirmek istediklerini belirten Müftüoğlu, yapılacak yayınlarla Türkiye'yi tanıtmak ve bisiklet sporunu yaygınlaştırmayı hedeflediklerini kaydetti.

Müftüoğlu, tura katılan sporculara, genel, sprint, Türkiye güzellikleri ve dağ klasmanlarında toplam 150 bin Avro ödül verileceğini sözlerine ekledi.Kategori : SPOR